Je možné, aby byl ostrovní solární systém plně funkční i v zimě (bez slunce)?

Ostrovní řešení fotovoltaických elektráren je ekologický a soběstačný zdroj elektřiny vhodný do oblastí bez elektrické přípojky. Nicméně má zcela jednu zásadní vadu na kráse. V zimních měsících, kdy se dny krátí a noci prodlužují, musí být elektrárna schopna dodat dostatek elektřiny…

Typickým a nejčastějším řešením problému je benzinový či naftový generátor, což výrazně prodraží vyrobenou elektřinu. Nevýhodou je také nutnost neustálého doplňování paliva.Spalování benzínu či nafty je neekologická varianta.

Naddimenzovat elektrárnu zase naopak vyžaduje odborný návrh celého systému, množství panelů navíc, výkonnější měnič, větší a dražší baterie, a tím se výrazně navyšují pořizovací náklady.

Společnost Solforen Plus s.r.o. však nabízí třetí – cenově dostupné řešení v podobě inteligentní plynové elektrocentrály, která udrží solární systém plně funkční i v zimním období.

Instalace elektrocentrály v horských podmínkách

Září tohoto roku jsme instalovali plynový generátorpoblíž horské chaty v Nízkých Tatrách, ve výšce zhruba 1200 m. n. m. Jedná se tedy o oblast bez elektrické přípojky.

Náš zákazník Bio Comfort provádí v celém objektu veškerou elektroinstalaci včetně dodávky ostrovního řešení. Jelikož majitel chaty zvyšuje své požadavky na instalaci, je nutné, aby byla elektrárna schopna dodat dostatek elektřiny i za nepříznivého počasí. V horské oblasti navíc hrozí riziko zasněžení panelů. Elektrocentrála je taknezbytnánejenpro zajištění životnosti baterií, ale také jako záložní zdroj navyšující spolehlivost ostrovního řešení.

Image
Chata postavena v Nízkých Tatrách
Image
Technická místnost, na které je umístěn solární systém

Na střeše technické místnosti jsou v současné době instalovány panely o výkonu 6 kW, přičemž zákazník předpokládá denní možný výkon 20až 24 kWh. Součástí ostrovního systému je také řídicí jednotka EasySolar, která kombinuje MPPT solární regulátor nabíjení, střídač/nabíječku a AC distribuci.Měnič je doplněn blokem dvou vysokonapěťových baterií BYD po 4kWh. Naplánováno je však rozšíření o další tři baterie, jelikož potřebný výkon neustále narůstá. Celý objekt chrání 4K kamery a bezpečnostní systém.K zajímavým instalovaným spotřebičům patří elektrokotel o výkonu 6kW či hlubinné studniční čerpadlo o výkonu 2,2kW, které se nachází v hloubce 120m. Jelikož se jedná o horský rekreační objekt poptával zákazník spolehlivý generátor, který by byl dostatečně výkonný a zároveň co nejméně náročný na obsluhu provozu.

Image
Jednotka EasySolar
Image
Bateriový blok BYD

Elektrocentrála GA8000

Po analýze všech technických podkladů jsme nabídli a následně dodali LPG elektrocentrálu GA 8000. Jednofázový generátor s výkonem 8 kVA a maximálním proudem 34 A. Spotřeba činí u polovičního výkonu 3,29 l/h, u výkonu 100 % je spotřeba 6,16 l/hLPG (propanu).Při 50% zatížení je zajištěna funkčnost hybridního systému na 1470 hodin, což představuje 61 dnů NON-STOP provozu, a to díky instalovanému zásobníku na propan o objemu 4850L.

Image
Plynová elektrocentrála GA8000 bez krytů
Image
Motor americké výroby Generac G-Force

Generátor je plně automatický a vybaven možností vzdáleného startu. Systém sám detekuje nízký stav baterií a spustí se bez nutnosti zásahu člověka. Riziko poškození baterií tak bylo sníženo na minimum. Běžný provoz může zákazník monitorovat pomocí aplikace Mobile Link, ve které je zobrazen přehled o vyrobené elektrické energii a stavu motohodin do servisního zásahu.

Elektrocentrála je vybavena dobíjením baterie, předehřevem oleje a ohřevnou podložkou baterie, což umožnuje nasazení i v extrémních klimatických podmínkách. Srdcem stroje je americký motor GENRAC G-Force zajišťující vysokou spolehlivost a dlouhou životnost. Doba záruky je stanovena na 5 let nebo 2000 mth, v této kategorii se jedná o absolutní špičku. Majitel chaty ocenil nejen celkový design stroje, ale takévelmi nízkou hlučnost (62dB v 7m) a nižšíprodukci emisí v porovnání s benzínovou či dieselovou centrálou.

Uskladnění paliva

Palivo propan je uskladněno v podzemním zásobníku, který dodala a zákazníkovi pronajímá společnost Tomegas. Celkový objem zásobníku je 4850 litrů propanu s rozměry 1,25 x 4,26 m. Součástí výbavy je také GSM modul, který odešle varovnou zprávu při poklesu objemu na 1/4. Distributor plynu okamžitě naplánuje závoz a zásobník doplní. Doprava je zajištěna vozidlem 4x4 s vysokou prostupností terénem.

Image
Schéma zapojení plynového zásobníku, elektrocentrály GA 8000 a ostrovního systému

Z pohledu dopravy, skladování a ceny je tento typ paliva zcela bezkonkurenční. Často se setkáváme s nebezpečím exploze v horkých letních měsících u benzínu a degradací nafty vlivem aplikovaných biosložek. Zásobník propanu nabízí bezpečné cenově dostupné a ekologičtější řešení. Elektrocentrála se dá provozovat i na NG. Uskladnění plynu je poté možné i v tlakových lahvích o objemu 10 nebo 33L-vzájemně propojených. Případně se lze připojit na přípojku zemního plynu.

Instalace zásobníku

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image